obraz do loftu

Obrazy do wnętrza w stylu loft

Podstawowymi cechami stylu loftowego są: prostota, minimalizm i nowoczesność. Ten z pozoru pozbawiony dekoracyjności nurt wymaga konsekwencji kształtów, barw, oraz faktur. Jednak swoista estetyka nie czytaj więcej »

 

Obrazy do wnętrza w stylu loft

Podstawowymi cechami stylu loftowego są: prostota, minimalizm i nowoczesność. Ten z pozoru pozbawiony dekoracyjności nurt wymaga konsekwencji kształtów, barw, oraz faktur. Jednak swoista estetyka nietuzinkowego wystroju, sprzyja wyrażeniu, a nawet manifestacji, indywidualizmu jego twórcy.

Styl loftowy to nowoczesna aranżacja wnętrz, w której z reguły duże, otwarte przestrzenie, łączone są z naturalnymi elementami i surowymi dodatkami. Zatem charakterystyczne dla niego są duże okna, przez które wpada mnóstwo naturalnego światła słonecznego. Wysokie sufity i minimalna ilość ścianek działowych, mają kojarzyć się z budynkami przemysłowymi, z których zaczerpnięto inspirację do aranżacji wnętrz w stylu loft. Bowiem początki stylu sięgają lat sześćdziesiątych XX w., kiedy to wnętrza starej fabryki na Manhattanie zaadaptowano na potrzeby pracowni artystycznej, w której tworzył Andy Warhol. W Polsce, za prekursora stylu uważa się architekta - Przemo Łukasiaka, który stworzył pierwszy polski loft w starej lampiarni w Bytomiu. Obecnie, obiekt uchodzi za ikonę współczesnej architektury.

Po mimo surowego klimatu i oszczędności w doborze dodatków, styl loftowy nie wyklucza ze swojego wnętrza obrazów. Jednak aby dobrać odpowiednie obrazy, które będą pasowały do wnętrza, trzeba się wykazać szczególną kreatywnością i odwagą.

Jakie obrazy pasują do wnętrza w stylu loft?

Biorąc pod uwagę fakt, że w loftowych wnętrzach królują gołe betony, cegły i deski, a ich ogromne połacie zdobią często nie zakryte stalowe elementy systemów grzewczych czy przewodów, nie możemy sobie pozwolić na tradycyjne, wielokolorowe obrazy. W tym przypadku należy postawić na mocne, geometryczne wzory w ciemnych kolorach, które wzmocnią efekt surowości i prostoty. Dobrze wyglądają też czarno-białe grafiki i zdjęcia, różnego rodzaju szkice, rysunki węglem, czy zdjęcia w sepii. Jeśli chodzi o obrazy na płótnie, to tu zdecydowanie pasowała by twórczość Beksińskiego, ze względu na ponury styl i z reguły ciemną kolorystykę. Dużą rolę odgrywa też obramowanie, dlatego należy zrezygnować z tradycyjnych pozłacanych lub posrebrzanych ramek na rzecz starych, metalowych, drewnianych lub mosiężnych, ciężkich ram. Dodajmy, że obrazy w loftowym wnętrzu (https://Obrazysztuki.pl/product-category/loft/ obraz do loftu) nie muszą pełnić pierwotnego przeznaczenia - można je ustawiać na półkach, a te duże dobrze wyglądają zwyczajnie oparte o ścianę.

Alternatywa dla tradycyjnych obrazów

Jeśli jednak nie uda nam się znaleźć odpowiednich obrazów, warto rozważyć samodzielne ich stworzenie. Tym bardziej, że już samo urządzanie wnętrza w stylu loftowym wymaga od nas często odwiedzenia sklepów z antykami czy starociami, w których często możemy spotkać niekompletne rzeczy. Np. same ramy, metalowe elementy, które są pozostałością z różnych przedmiotów, kutych tac, łańcuchów, stalowych kół, czy nawet gotowych, mosiężnych dekoracji. Posiadając nietuzinkowe przedmioty, przy odrobinie wyobraźni, można stworzyć niepowtarzalny obraz.

Zatem nie bójmy się eksperymentować, gdyż tylko w ten sposób wyrazimy swój indywidualizm.

Artykuły powiązane